Oznaką zdrowej, młodej skóry są gładkość, sprężystość, jędrność i równomierne zabarwienie. Zdrowa skóra toleruje dobrze zmiany temperatury i wilgotności powietrza oraz prawidłowo reaguje na właściwą pielęgnację.
Jednak z biegiem czasu nieuchronnie dochodzi do zmian. Skóra traci jędrność i właściwe napięcie, widoczne są objawy jej starzenia.
Zdrowie skóry zależy od jej uwodnienia. Konieczne jest utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry właściwej. Gdy uwodnienie zostanie zmniejszone to powierzchnia skóry staje się sucha, szorstka, łuszcząca, wiotka. Występuje też większe ryzyko przepuszczalności szkodliwych związków ze środowiska zewnętrznego.
Skóra właściwa zawiera proteoglikany i glikozoaminoglikany zatrzymujące wodę. Woda migruje do zewnętrznych warstw skóry, a następnie odparowuje.
Skóra właściwa zbudowana jest z kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie jej napięcia i elastyczności. W wyniku starzenia się skóry staje się ona bardziej sucha, mniej elastyczna, z oznakami zmęczenia.